Amphenol Anytek KX02C1500000G
Part No.:
KX02C1500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 15MM
Shipping
KX02C1500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
KX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Blade Sockets
Number of Positions:
2
Positions Per Level:
2
Number of Levels:
1
Pitch:
0.591" (15.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
115 A
Voltage - UL:
600 V
Wire Gauge or Range - AWG:
2-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C