KR 3 R540.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KR 3 R540 |
| Manufacturer | KUKA Robotics Corporation |
| Series | KR3 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Articulated Arm |
| Number of Axes | 6 |
| Maximum Payload | 3kg |
| Work Area (Reach) | 541mm |
| Footprint | 7.04" x 7.04" (179mm x 179mm) |
| Features | Starter Kit |
| Operating Temperature | 5°C ~ 45°C |
| Ingress Protection | IP40 |
The following parts include "KR 3 R540" in Silicon Labs KR 3 R540.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.