KR 10 R900-2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KR 10 R900-2 |
| Manufacturer | KUKA Robotics Corporation |
| Series | KR |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Articulated Arm |
| Number of Axes | 6 |
| Maximum Payload | 11.1kg |
| Work Area (Reach) | 901mm |
| Footprint | 8.19" x 8.19" (208mm x 208mm) |
| Features | Starter Kit |
| Operating Temperature | 0°C ~ 45°C |
| Ingress Protection | IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
The following parts include "KR 10 R900-2" in Silicon Labs KR 10 R900-2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.