YAGEO KNP100JR-52-16R
Part No.:
KNP100JR-52-16R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 16 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
KNP100JR-52-16R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
KNP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)