Amphenol Anytek KI1650530000G
Part No.:
KI1650530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
Shipping
KI1650530000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
KI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug Housing for Female Sockets
Number of Positions:
16
Positions Per Level:
16
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Crimp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V