
| Image | ![]() |
| Part Number | KA6U |
| Manufacturer | Burndy |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Lug, Grounding |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Tab Thickness | 0.090" (2.29mm) |
| Length - Overall | 1.060" (26.92mm) |
| Width - Outer Edges | 0.500" (12.70mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Screw |
| Wire Gauge | 6-14 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
The following parts include "KA6U" in Silicon Labs KA6U.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.