Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | K6E0808V1E-JC15T00 |
| Manufacturer | Samsung Semiconductor, Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Size | 256Kbit |
| Memory Organization | 32K x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SOJ |
The following parts include "K6E0808V1E-JC15T00" in Silicon Labs K6E0808V1E-JC15T00.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.