Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | JC24S-250A-V |
| Manufacturer | J&D Manufacturing |
| Series | V |
| Package/Case | Module, Single Pass Through |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| For Measuring | AC |
| Sensor Type | Current Sensor |
| Current - Sensing | 250A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, 0V ~ 5V |
| Sensitivity | - |
| Frequency | 50Hz ~ 60Hz |
| Linearity | ±2% |
| Accuracy | ±2% |
| Voltage - Supply | - |
| Response Time | 300ms |
| Current - Supply (Max) | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "JC24S-250A-V" in Silicon Labs JC24S-250A-V.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.