IBTZ840.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | IBTZ840 |
| Manufacturer | I-SYST |
| Series | BLYST |
| Package/Case | - |
| Packaging | |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v5.1, Thread, Zigbee® |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 2Mbps |
| Power - Output | 8dBm |
| Sensitivity | -95dBm ~ -103dBm |
| Serial Interfaces | I2C, SPI, UART, USB |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Utilized IC / Part | nRF52840-CKAA |
| Memory Size | 1MB Flash, 256kB RAM |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Current - Receiving | 4.6mA |
| Current - Transmitting | 4.8mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "IBTZ840" in Silicon Labs IBTZ840.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.