IBLE832N.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | IBLE832N |
| Manufacturer | I-SYST |
| Series | BLYST |
| Package/Case | - |
| Packaging | |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v5.1 |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 2Mbps |
| Power - Output | 4dBm |
| Sensitivity | -96dBm |
| Serial Interfaces | I2C, SPI, UART |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Utilized IC / Part | nRF52832-CIAA |
| Memory Size | 512kB Flash, 64KB RAM |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Current - Receiving | 5.4mA |
| Current - Transmitting | 5.3mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "IBLE832N" in Silicon Labs IBLE832N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.