HX6537-A09TDIG.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HX6537-A09TDIG |
| Manufacturer | Himax |
| Package/Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| Core Processor | ARC EM9D |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 400MHz |
| Connectivity | I2C, PDM, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, Sensor I/F, WDT |
| Number of I/O | 9 |
| Program Memory Size | 320KB (320K x 8) |
| Program Memory Type | SRAM |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 2M x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 4x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package |
The following parts include "HX6537-A09TDIG" in Silicon Labs HX6537-A09TDIG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.