Amphenol Anytek HW2150020000G
Part No.:
HW2150020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
Shipping
HW2150020000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
21
Positions Per Level:
21
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C