Samtec Inc. HW-10-08-T-D-375-SM
Part No.:
HW-10-08-T-D-375-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-10-08-T-D-375-SM Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)