Amphenol Anytek HW0830000000G
Part No.:
HW0830000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM
Shipping
HW0830000000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
HW
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C