Samtec Inc. HW-08-10-T-D-450-SM
Part No.:
HW-08-10-T-D-450-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-08-10-T-D-450-SM Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating):
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height:
0.450" (11.430mm)