Samtec Inc. HW-07-20-T-D-1000-SM
Part No.:
HW-07-20-T-D-1000-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-07-20-T-D-1000-SM Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating):
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height:
1.000" (25.400mm)