Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HVR3700001504JA100
Part No.:
HVR3700001504JA100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.5 MOHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
HVR3700001504JA100 Information
Manufacturer:
Series:
HVR37
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)