Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HVR2500003743FR500
Part No.:
HVR2500003743FR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 374K OHM 1/4W 1% AXIAL
Shipping
HVR2500003743FR500 Information
Manufacturer:
Series:
HVR25
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
374 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)