Samtec Inc. HTSW-103-23-LM-D
Part No.:
HTSW-103-23-LM-D
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
HTSW-103-23-LM-D Information
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)