Riedon products by Bourns HTE52-40KF
Part No.:
HTE52-40KF
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 40K OHM 1% 5W AXIAL
Shipping
HTE52-40KF Information
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
HTE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Thick Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 195°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 2.047" L (8.00mm x 52.00mm)