HS10 56R F.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HS10 56R F |
| Manufacturer | ARCOL |
| Series | ARCOL, HS |
| Package/Case | Axial, Box |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance | 56 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 10W |
| Composition | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 0.626" L x 0.335" W (15.90mm x 8.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.346" (8.80mm) |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "HS10 56R F" in Silicon Labs HS10 56R F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.