Samtec Inc. HMTSW-203-11-T-S-590-RA
Part No.:
HMTSW-203-11-T-S-590-RA
Description:
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Shipping
HMTSW-203-11-T-S-590-RA Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.590" (14.99mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps):
3A