Samtec Inc. HMTSW-202-23-S-S-230
Part No.:
HMTSW-202-23-S-S-230
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
HMTSW-202-23-S-S-230 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A