Samtec Inc. HMTSW-202-09-G-S-508
Part No.:
HMTSW-202-09-G-S-508
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Shipping
HMTSW-202-09-G-S-508 Information
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.508" (12.90mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A