Samtec Inc. HMTSW-110-08-T-S-295
Part No.:
HMTSW-110-08-T-S-295
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-110-08-T-S-295 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A