Samtec Inc. HMTSW-109-06-T-S-125
Part No.:
HMTSW-109-06-T-S-125
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-109-06-T-S-125 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
9
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.075" (1.91mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A