Samtec Inc. HMTSW-109-06-T-S-060
Part No.:
HMTSW-109-06-T-S-060
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-109-06-T-S-060 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
9
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A