Samtec Inc. HMTSW-108-22-T-S-360
Part No.:
HMTSW-108-22-T-S-360
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-108-22-T-S-360 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A