Samtec Inc. HMTSW-108-22-TM-S-390
Part No.:
HMTSW-108-22-TM-S-390
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-108-22-TM-S-390 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.390" (9.91mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A