Samtec Inc. HMTSW-108-09-T-S-350
Part No.:
HMTSW-108-09-T-S-350
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-108-09-T-S-350 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.280" (7.11mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A