Samtec Inc. HMTSW-108-08-T-S-300
Part No.:
HMTSW-108-08-T-S-300
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-108-08-T-S-300 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A