Samtec Inc. HMTSW-106-24-T-S-100-RA-004
Part No.:
HMTSW-106-24-T-S-100-RA-004
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-106-24-T-S-100-RA-004 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
5
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps):
3A