Samtec Inc. HMTSW-106-22-L-S-445
Part No.:
HMTSW-106-22-L-S-445
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Shipping
HMTSW-106-22-L-S-445 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.445" (11.30mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A