Samtec Inc. HMTSW-106-09-L-S-575
Part No.:
HMTSW-106-09-L-S-575
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-106-09-L-S-575 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.575" (14.61mm)
Contact Length - Post:
0.055" (1.40mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A