Samtec Inc. HMTSW-105-24-T-S-100-RA-003
Part No.:
HMTSW-105-24-T-S-100-RA-003
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-24-T-S-100-RA-003 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
4
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A