Samtec Inc. HMTSW-105-24-L-S-215
Part No.:
HMTSW-105-24-L-S-215
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-24-L-S-215 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A