Samtec Inc. HMTSW-105-23-T-D-250
Part No.:
HMTSW-105-23-T-D-250
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-23-T-D-250 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A