Samtec Inc. HMTSW-105-22-G-S-422
Part No.:
HMTSW-105-22-G-S-422
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-22-G-S-422 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.422" (10.72mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A