Samtec Inc. HMTSW-105-10-L-S-472-RA
Part No.:
HMTSW-105-10-L-S-472-RA
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-10-L-S-472-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.472" (12.00mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A