Samtec Inc. HMTSW-105-08-T-D-080
Part No.:
HMTSW-105-08-T-D-080
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-08-T-D-080 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.080" (2.03mm)
Contact Length - Post:
0.350" (8.89mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A