Samtec Inc. HMTSW-105-08-L-S-215-RA
Part No.:
HMTSW-105-08-L-S-215-RA
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-08-L-S-215-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A