Samtec Inc. HMTSW-105-07-TM-D-240
Part No.:
HMTSW-105-07-TM-D-240
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-105-07-TM-D-240 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A