Samtec Inc. HMTSW-104-28-G-S-910
Part No.:
HMTSW-104-28-G-S-910
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-28-G-S-910 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.910" (23.11mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A