Samtec Inc. HMTSW-104-24-T-D-275
Part No.:
HMTSW-104-24-T-D-275
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-24-T-D-275 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A