Samtec Inc. HMTSW-104-24-S-S-270
Part No.:
HMTSW-104-24-S-S-270
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-24-S-S-270 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.270" (6.86mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A