Samtec Inc. HMTSW-104-22-S-S-380
Part No.:
HMTSW-104-22-S-S-380
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-22-S-S-380 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A