Samtec Inc. HMTSW-104-11-G-S-630-RA
Part No.:
HMTSW-104-11-G-S-630-RA
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-11-G-S-630-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A