Samtec Inc. HMTSW-104-09-TM-D-430-LL
Part No.:
HMTSW-104-09-TM-D-430-LL
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-09-TM-D-430-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A