Samtec Inc. HMTSW-104-09-G-S-130-RE
Part No.:
HMTSW-104-09-G-S-130-RE
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-09-G-S-130-RE Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A