Samtec Inc. HMTSW-104-08-SM-S-310
Part No.:
HMTSW-104-08-SM-S-310
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
HMTSW-104-08-SM-S-310 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A